chwilowki

informacje z okolicy

Pamiętaj o odblaskach

  • Napisane przez UG Dobromierz
  • Wydrukuj

Nadeszła jesień, wcześniej robi się ciemno, a zmienna jesienno-zimowa aura znaczne ogranicza widoczność i powoduje niekorzystne warunki drogowe. Dlatego pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i najbliższych kiedy poruszamy się po drogach.

 

Po zmroku zakładajmy kamizelki odblaskowe lub inne materiały odblaskowe, aby być dobrze widocznym dla kierowców. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów i często kierowca nie ma już szans zahamować. Natomiast człowiek, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry decydują często o życiu, gdyż pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Gdzie najlepiej nosić odblaski? Można je nosić na ubraniu, przyczepić do torby, plecaka itp. Policjanci radzą, aby umieszczać je w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu. I podkreślają: koszt odblasku to kilka złotych, a koszt leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wypadku jest niewspółmiernie wyższy.

Od 1 września 2014 r. wszyscy piesi bez względu na wiek, poza obszarem zabudowanym muszą nosić po zmierzchu elementy odblaskowe. Odblaski muszą nosić także piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.
Za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł. Policjanci podkreślają, że noszenie odblasków zwiększa przede wszystkim widoczność i poprawia bezpieczeństwo, zwłaszcza na drodze.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem