chwilowki

wiadomości z miasta

Świebodzice wysoko w rankingu samorządów

 • Napisane przez Agnieszka Bielawska-Pękala
 • Wydrukuj

Eksperci z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przygotowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego na IV Europejski Kongres Samorządów. Świebodzice są na bardzo wysokiej, 77. pozycji.

 

Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, umożliwiająca przygotowanie rankingu, została przeprowadzona w oparciu o kryteria merytoryczne, bazujące na zestawie wskaźników, m. in. udział dochodów własnych, wydatków inwestycyjnych, udział środków europejskich czy relacja wydatków inwestycyjnych do dochodów własnych.

Świebodzice zajęły 77. miejsce w kategorii gminy miejskie (na 237 ocenianych w tej kategorii jednostek). To bardzo dobry wynik świadczący, że miasto ma doskonałą sytuację finansową, a polityka wydatkowania budżetu prowadzona jest rozsądnie i efektywnie.

- To już druga, po pre-ratingu, pozytywna ocena sytuacji finansowej gminy Świebodzice, kolejna całkowicie niezależna od samorządu, bo opracowana na podstawie twardych danych i wskaźników przekazywanych do Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Jest to opinia przygotowana przez specjalistów, autorami raportu są wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego i Jagiellońskiego w Krakowie, prezes tamtejszej Regionalnej Izby Obrachunkowej – to eksperci w swoich dziedzinach, zatem ich ocena jest dla nas szczególnie cenna i ważna. Jako mieszkańcy możemy się tylko cieszyć, że miasto ma bardzo dobrą sytuację ekonomiczną, rozsądnie inwestuje i właściwie dba o bezpieczeństwo finansowe gminy i mieszkańców - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Wskaźniki, będące podstawą do oceny:

 1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem

 2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem

 3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem

 4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń

 5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń

 6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem

 7. Obciążenie wydatków bieżących kosztami obsługi długu

 8. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących

 9. Relacja wydatki inwestycyjne do dochodów własnych

 10. Udział subwencji ogólnej w dochodach ogółem


PLIK DO POBRANIA:


Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem